Terug naar overzicht

Szfagree.blogspot.com/ POLAND

Szfagree.blogspot.com/  POLAND

24/04/2011 - "Kabalista" - Geert Kimpen

Chaim zgłębia tajniki kabalistycznej wiedzy, marząc o karierze i sławie. Wybujałe ambicje przysparzają mu wrogów wśród adeptów kabały. Co gorsza on sam zakochuje się w ponętnej córce swojego mistrza. Jest to jednak miłość zakazana, a nauczyciel ma wobec niego zupełnie inne plany. Stopniowo wprowadza go w arkana siedemdziesięciu dwóch tajemnych imion Boga... W intrygę zostają wplątani zmysłowa kobieta, zawistny przyrodni brat i demoniczny rabbi Zimra, który obsesyjnie poszukuje zaginionej Arki Przymierza, żeby obwołać się mesjaszem.

"Kabalista" przybliża wiele ezoterycznych nauk żydowskich, ale przede wszystkim jest poruszającą opowieścią o egoizmie, chorych ambicjach, burzliwej namiętności i upartym dążeniu do celu.

Sensacyjna powieść oparta jest na historii życia Chaima Witala, który w XVI wieku spisał nauki słynnego kabalisty Izaaka Lurii. Dzięki niemu mądrość żydowskiego mistrza przetrwała do dziś.

[Cyklady, 2010]

 

Miałam dylemat, czy sięgać po tą książkę jeszcze w tym tygodniu, który okazał się być wyjątkowo męczącym i „intensywnym". Rozpoczęłam od zapoznania się z opisem definicji słowa „kabała" i kiedy przeczytałam że jest to duchowa mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu  stwierdziłam - przeczytam! Więc zerknęłam na pierwszą stronę tekstu. A później... wiele się działo! W każdym razie dzisiaj rano zamknęłam książkę na ostatniej stronie. 

 

Historia oparta jest na życiu bardzo wpływowej grupy Żydów w miasteczku Safed w północnej Galilei w XVI wieku. Tłem zakazanej miłości młodej, żydowskiej pary są tajemne nauki żydowskie opisujące źródła judaizmu. Powieść opisuje także czarne charaktery, które są ponadczasowym towarzyszem ludzkości. Mamy do czynienia z zawiścią, egoizmem i chorymi ambicjami. Historia bohatera książki - Chaima - ukazuje cienką linię jaka dzieli uparte dążenie do celu od zamknięcia się na cały świat i ludzkie uczucia. Wielką zaletą książki jest to, że możemy powiązać wydarzenia w niej opisane z historią bliskiego wschodu. To wpływa na wyobraźnię i czyni opisywane  postaci bardziej autentycznymi. Polecam książkę jako połączenie walorów historycznych oraz historii ludzi, którzy mimo dzielących nas 450 lat  mają podobne jak my wątpliwości do otaczającego nas świata.

 

Książkę otrzymałam od wydawnictwa Cyklady!

Autor: szfagree o 04:26

Wyślij pocztą e-mail Wrzuć na bloga Udostępnij w usłudze Twitter Udostępnij w usłudze Facebook Udostępnij w usłudze Google Buzz

Etykiety: Cyklady, Geert Kimpen

 

More information at: http://www.geertkimpen.com/int-polish1.html

TOP

 

Delen: